Nasza nauczycielka Wolontariuszem roku 2019!

6 grudnia 2019

"Posiadanie jakiegokolwiek dobra nie daje radości, jeżeli nie dzielimy go z drugim człowiekiem..." -Seneka-

Dnia 5 grudnia 2019 roku w Jaworznie rozstrzygnięto Konkurs na Wolontariusza roku 2019 Miasta Jaworzna.

Tegoroczną IV edycję Konkursu Wolontariusz Roku 2019 Miasta Jaworzna zamknęła 5 grudnia gala w Teatrze Sztuk. Laureatom konkursu wręczono nagrody główne i wyróżnienia w trzech obszarach: „Ekologia i turystyka”, „Edukacja, kultura i sport” oraz “Profilaktyka, zdrowie i wsparcie społeczne”.

Kapituła Konkursu nie miała łatwego wyboru. Z pewnością każdy wolontariusaktywnie i z sercem angażuje się w swe działania, każdy z nich zasługuje na uznanie. Nagrodę specjalną otrzymała wolontariuszka, która działa w bardzo trudnym obszarze.

Prace wolontariackie to nie tylko działania pojedynczych osób, to w dużej mierze współdziałanie wielu osób.

W części artystycznej gali wystąpiła Brygitta Wierzbik i Arek Wiech w bardzo akuratnym repertuarze. Zaprezentowały się też przedszkolaki z przedszkola „Różowe Okulary”. Było to bardzo miłe przedstawienie pełne uroczych zimowych piosenek i ważnych treści, choćby takich: każdy może być wolontariuszem, oddając serce ratujesz duszę. Przedszkolaki zakończyły z przekonaniem: „wiemy, jak zachować ten nasz świat na kolejnych tysiąc lat”, skoro tak to nic ludzkości nie grozi. Laureatom Konkursu gratulujemy pasji, serca i wielkiej dobroci.

Miło nam poinformować, że w obszarze “Edukacja, kultura i sport”, w tym działania na rzecz dzieci i młodzieży, rodzin, macierzyństwa i rodzicielstwa:

Wolontariuszem Roku w kategorii: osoby dorosłe została Edyta Wiernek ! Serdecznie gratulujemy!

Poniżej zamieszczamy krótki wywiad z p. Edytą Wiernek, który ukazał się w lokalnej gazecie "Co Tydzień" i w serwisie www.jaw.pl

W 2001 zostałam opiekunem Samorządu Uczniowskiego, jestem nim nieprzerwanie za wyjątkiem czasu urlopów macierzyńskich. Wraz z uczniami działamy jako wolontariusze. Bierzemy udział w kilkunastu imprezach organizowanych na terenie naszego miasta, w regionie oraz akcjach ogólnopolskich. Pomoc innym mam chyba we krwi. Ta potrzeba pomocy towarzyszy mi od dłuższego czasu. Pewne cechy charakteru, również życiowe sytuacje oraz ludzie postawieni na mojej drodze, to wszystko ukształtowało we mnie sporą wrażliwość na potrzeby innych i chęć pomagania.

– Myślę,że wolontariuszem może zostać każdy – dodaje Edyta – kto tego chce i ma pewne predyspozycje. Jednakże, nawet pewne braki w cechach charakteru, czy umiejętnościach nie zamykają przed nikim drogi, gdyż wiele rzeczy wypracowuje się podczas działań jako wolontariusz. Prawdziwa chęć mądrego pomagania, odpowiednia motywacja i otwartość na pracę, także nad sobą, są bardzo istotne jeśli chodzi o osobę działającą w wolontariacie. Z całą pewnością ważne są także: empatia, uczciwość, pokora i otwartość na drugiego człowieka – takiego, jakim jest naprawdę. Osobom, które zaczynają swoją przygodę z wolontariatem, radziłabym nie bać się tego wyzwania oraz być otwartym na wskazówki osób bardziej doświadczonych.